Czym jest kosmos?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy wyjaśnić sobie jedną kwestie. Gdzie zaczyna się przestrzeń kosmiczna? Granicą pomiędzy naszą atmosferą, a przestrzenią kosmiczną nazywa się linią Kármána. Jest to na wysokości 100km nad powierzchnią ziemi. Skoro wiemy, gdzie umownie kosmos się zaczyna, opowiedzmy sobie czym on jest. W kosmosie panuje próżnia(jednak nadal są tam jakieś atomy itd.), gdzie fale dźwiękowe nie mają w czym się rozchodzić(nie ma ośrodku, w którym mógłby się rozchodzić) . Wymiana cieplna też nie jest zbytnio możliwa przez praktyczny brak cząsteczek (jedynie na drodze promieniowania).

Ale czym jest kosmos? Jest wszechświatem, czyli wszystkim co fizycznie istnieje, czas, materia, energia i prawa fizyczne. Kosmos jest tak naprawdę synonimem słowa wszechświat. Wiek wszechświata wynosi 13,82 miliardów lat (dla porównania Ziemia ma ok. 4,54 miliarda lat, a życie na niej powstało miliard lat po uformowaniu się). 


Jak powstał wszechświat? Wielki Wybuch, jedną z najczęściej wymienianych teorii, dotyczących narodzin. Mimo wszystko, że nazwa ta ma w sobie słowo "wybuch" nie wyglądało to jak standardowy wybuch. Było to bardziej jakby nagłe rozprzestrzenienie się materii i czasu. Wszechświat rozszerzał się w sobie (nie mógł rozszerzyć się w czymś, bo w teorii nie ma niczego poza wszechświatem)  czasie mniejszym niż jedna sekunda,  a w środku było tak gorąco, że materia i energia były praktycznie tym samym. W tym czasie doszło do "walki" między materią i antymaterią. Również w tej jednej sekundzie, zamiast masywnej jednej siły podstawowej wszechświata, powstało kilka (np. Grawitacja) Gluony* łączyły  kwarki*  a te rozbijały się o siebie, tworząc następne. Wszechświat posiadał w 10-9s średnice około miliard kilometrów.

Temperatura zaczęła spadać a proces rozbijania się o siebie kwarków nagle ustał. Kwarki zaczęły tworzyć nowe cząsteczki, hadrony czyli protony* i neutrony*. Jest wiele kombinacji kwarków, które stworzą hadrony, ale tylko parę jest na tyle stabilnych, by istnieć przez dłuższy czas. Od wybuchu do teraz minęła dopiero jedna sekunda :) W następnych chwilach wszechświat teraz jest na tyle chłodny, by neutrony rozłożyły się na protony i mogły uformować pierwsze, trwałe atomy. 


Ale co było tak naprawdę na samym początku? Nie wiemy do końca, ponieważ wtedy czas, grawitacja i inne siły działały w inny sposób niż teraz. A co z okresem, przed tymi wydarzeniami? Teorii jest wiele, między innymi mógł być inny, który kończył swój żywot i zapadł się w sobie, by narodzić się na nowo. 

Taka mała ciekawostka - każdy z nas jest stworzony z materii, która kiedyś była słońcem, więc pamiętajcie że Wy też jesteście częścią wszechświata.
 
Znaleźliście słowa, których znaczenia nie rozumiecie, a przeczytanie wikipedii nic wam nie daje? Możecie napisać do mnie, lub poczekać jakiś czas. Na pewno o tym napisze i wyjaśnię wszystko w bardzo prosty sposób :)

Słowniczek -
Kwarki
Kwarki to cząstki elementarne, podstawowy budulec, najmniejszy nieposiadający wew. struktury. Dzięki rozbijaniu się o siebie, mogły tworzyć znane nam dzisiaj atomy.
Gluony
Gluony również są cząsteczkami elementarnymi (czyli podstawowymi, wszystko jest zbudowane lub stworzone dzięki nim) ale nie posiadają masy.
Protony
Jest to jedna z pierwszych stałych cząsteczek. Podstawowy składnik materii. Występuje w jądrach atomowych. Są elektrycznie dodatnie.
Neutrony
Jest podstawową cząsteczką budującą nasz wszechświat. Również występuje w jadrach atomowych, jest elektrycznie obojętny.
First
5 Komentar
avatar

Jeżeli tak źle to wygląda, to oczywiście, że zmienię :)

Odpisz
avatar

a co na to BOG ///

Odpisz
avatar

Mam pytanie dot. teorii wielkiego wybuchu, która nota bene jest dziurawa jak ser szwajcarski. Proszę wytłumaczyć jak można skompresować niewyobrażalną ilość materii do rozmiarów główki od szpilki. Każda materia - substancja ma bowiem (przecież wiemy to z fizyki)ograniczone możliwości sprężania. Kolejne pytanie dot. wieku wszechświata na jakiej podstawie został on ustalony, nie mamy absolutnie żadnych narzędzi badawczych umożliwiających nam jego dokładne oszacowanie. To samo tyczy się wieku naszej Ziemi. Metoda datowania radiowęglowego, jak wiemy nie jest dokładna i ma wiele ograniczeń.

Odpisz
avatar

Każda teoria, na początku miała wiele luk, które stopniowo wypełniano. Po prostu niektóre ubytki łatwiej wypełnić, inne troszeczkę ciężej. Tak jest z początkiem Wszechświata.
Aktualnie, nasza wiedza fizyki załamuje się, gdy próbujemy opisać co działo się przed, lub zaraz po wielkim wybuchu. Przez to nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, co było przed. Możliwe również, że pytanie "Co było przed" nie ma racji bytu, ponieważ czas jak i cały znany nam Wszechświat powstał właśnie w jego trakcie. Więc to powinniśmy zostawić w sferze filozoficznej, ponieważ aktualny poziom naszej wiedzy nie pozwala nam tego wyjaśnić.

Kompresja materii również zachodzi w czarnych dziurach, tzw. osobliwość. Materia zapadająca się w ten punkt, osiąga nieskończoną gęstość, co może prowadzić do unifikacji podstawowych oddziaływań, które budują nasz Wszechświat. Co również sprawia, ze model fizyczny, który aktualnie znamy przestaje tam obowiązywać, co prowadzi do niezrozumienia reakcji tam zachodzących.

Co do datowania - Metoda radiowęglowa nie pomoże nam przy szacowaniu wieku Wszechświata. Bardziej przydaje się ocenianie poprzez przesunięcie ku czerwieni Galaktyk. Więcej o tym tutaj - https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/pytania/jak-obliczyc-wiek-wszechswiata/

Odpisz
avatar

A ja się zastanawiam jak atmosfera trzyma się ziemi skoro w kosmosie jest kompletna próżnia. Co jest silniejsze zemska GRAWITACJA na wysokości 100km gdzie przecież GRAWITACJA zmniejsza się proporcjonalnie do oddalania się od centrum. Czy próżnia jest silniejsza więc powinno wyssac atmosferę.

Odpisz