Większość z nas na pytanie "czym jest czas" odpowiedziałaby, że są to wskazówki na zegarze, minuty spóźnienia do pracy i dodatkowe 5 minut snu. Ale prawda jest taka, że te 5 minut, wcale nie muszą trwać tyle ile pokazuje nasz zegarek.
Czas jest płynny, przy odpowiedniej technologii można się nim bawić. Według teorii względności Einsteina, czas jest zależny od prędkości układu odniesienia. Ale co to oznacza? Można zrozumieć to na pewnym przykładzie:
Mamy rodzeństwo, dwóch bliźniaków. Jeden zostaje wysłany w przestrzeń kosmiczną, drugi zostaje na ziemi. Statek przyspiesza do prędkości światła, potem hamuje i zawraca lądując na ziemi.(pomijamy takie rzeczy, jak przeciążenia, technologia itd.) Okazuje się, że ten który wyruszył w przestrzeń jest młodszy od tego, który został. Jakim cudem? Tutaj do akcji wchodzi taki termin jak dylatacja czasu. Gdyby światło (czyli fotony) było istotą żywą, która potrafi logicznie myśleć, my jako ludzie i inne istoty stalibyśmy wręcz w miejscu :)
Ale czym w takim razie jest czas jak nie zegarkiem? Jest uważany jako czwarty wymiar w naszej czasoprzestrzeni. Działa razem z grawitacją, ponieważ jak już wiemy, grawitacja potrafi zakrzywić czas.
Ale dlaczego czas płynie do przodu a nie do tyłu. Dlaczego pamiętamy przeszłość, ale nie znamy przyszłości? Czemu najpierw jest przyczyna a potem skutek, a nie na odwrót?
Podczas powstawania naszego wszechświata, różne siły działające na nas zostały uformowane. Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, możliwe, że w innym świecie czas działa odwrotnie, lub w ogóle. Dla nas takie coś może być nielogiczne, ponieważ od początku istnienia ludzkości, postrzegamy czas jako coś stałego i istniejącego od zawsze. Mimo to powinniśmy sobie ciągle wyobrażać, jak mógłby wyglądać świat bez czasu :)
Są też teorie, że po przekroczeniu prędkości światła, czas zaczyna (dla obserwatora, który tego dokonał) się cofać. Dla niego najpierw powstawałby skutek, a dopiero potem widzi przyczynę.
Im większe siły grawitacyjne, tym wolniej płynie czas:
Przy tworzeniu systemu GPS który każdy go zna, twórcy musieli uwzględniać to, że przy powierzchni ziemi czas płynie wolniej, niż na szczycie jakiejś wieży czy góry. Choć w życiu codziennym ani trochę tego nie odczuwamy, to dla takich systemów jest to ważna sprawa.
Jeżeli coś dla was jest nadal niezrozumiałe, lub macie pomysł na kolejny artykuł, piszcie w komentarzach!
5 Komentar
Przyznałem Ci nominację do Liebster Blog Award, więcej szczegółów: http://dodeski.blogspot.com/2014/12/liebster-blog-award.html
OdpiszPrzyznaję Ci nominację do Liebster Blog Award, więcej szczegółów na moim blogu http://ignavissemperferiae.blogspot.com/ :)
OdpiszMiłego dnia!
Jedno jest pewne, czas na ziemi biegnie za szybko, a im jesteśmy starsi jeszcze bardziej przyspiesza:).
OdpiszNiestety :) Na to póki co nic nie poradzimy.
OdpiszWitam.
OdpiszJak wytłumaczyć spadanie ciał np.jabłka z drzewa wg ogólnej teorii względności(otw).Może da sie to ująć graficznie. Pozdrawiam.