Chłodny karzeł, czyli nie tak erotyczna opowieść TRAPPIST-1

40 lat świetlnych stąd, istnieje gwiazda wielkości Jowisza. Choć sama jej wielkość jest ciekawa i jednakowo śmieszna, to nie on jest głównym bohaterem tutaj. Więc kto? Jego aż siedem planet! 






O co tutaj chodzi? Wokół gwiazdy TRAPPIST-1 krąży aż 7 planet, które są mniej więcej wielkości naszej Ziemi. Aż trzy z nich są w ekosferze. Co to oznacza? Jest to miejsce, pas (teoretyczny) wokół gwiazdy, gdzie życie ma najlepsze warunki do rozwijania się. Ziemia również jest w takim pasie. 


Zaobserwowano planety przy pomocy teleskopów kosmicznych i naziemnych, np. Bardzo Duży Teleskop (VLT). Są szanse, że na powierzchni tych planet jest również ciekła woda, co sprawia, że na ich powierzchni mogą panować warunki sprzyjające rozwojowi życia. Jest to układ słoneczny, który ma póki co najwięcej planet zdatnych do życia, jakie odkryliśmy od tej pory.

Wielkość gwiazdy przekłada się również na jej temperaturę i wielkość orbit planet. Wyglądają one tak: 


Jak widać, orbity jak i gwiazdę można porównać do Jowisza i jego księżyców. 

Dzięki tranzytowi planet pomiędzy nami a TRAPPIST-1 pozwoliły oszacować, że aż 6 z nich, temperaturą i wielkością przypominają Ziemie. 

Porównanie wielkości Gwiazdy względem Słońca i Jowisza, oraz planet do Ziemi.


Dzięki temu, że gwiazda jest tak mała, planety krążą blisko niej. Wielkość sprawia, że energia dostarczana jest o wiele mniejsza niż w przypadku Słońca, ale odległość niweluję tę różnicę. 
Zaś sama temperatura tego bardzo chłodnego karła to 2,550 kelwinów(2276.850℃)
Dla porównania, temperatura naszego Słońca - 5,800 kelwinów (5526.850℃)
Tutaj można zauważyć skoki jasności, w momencie tranzytu każdej z planet.


Mimo że wszystkie planety są w ciekawych odległościach od gwiazdy, to pierwsze trzy czyli : TRAPPIST-1b, c i d są prawdopodobnie zbyt gorące, by woda byłaby tam w stanie ciekłym. Zaś ostatnia czyli TRAPPIST-1h prawdpodobnie jest zbyt daleko, czyli panuje na niej wieczny chłód (choć informacje co do jej odległości nie są pewne). 

Wyniki badań są bardzo ciekawe, a sam układ dostarcza ( i będzie dostarczać) nam wielu ciekawych informacji. Już teraz Kosmiczny Teleskop Hubble'a wypatruje atmosfer planet, a w przyszłości nowe teleskopy będą szukać śladów wody, a nawet życia. 

Wizja artystyczna planet jak i informacje na temat orbit.

Do pooglądania:



Źródla:
http://www.pulskosmosu.pl/2017/02/22/ultrachlodny-karzel-i-jego-siedem-planet/
http://news.mit.edu/2017/3q-julien-de-wit-seven-temperate-nearby-worlds-0222
Previous
Next Post »
1 Komentar
avatar

Ciekawe co by było gdyby stworzyć konstrukcje wokół takiego karła z fotowoltaiki? Na razie pozostaje nam montowanie paneli słonecznych w miastach

Odpisz