Pole magnetyczne Ziemi



Choć pole magnetyczne było tłumaczone w szkole na lekcjach fizyki, to dzisiaj dowiemy się trochę o polu magnetycznym, w którym żyjemy i funkcjonujemy.

Pole magnetyczne Ziemi, swój początek ma prawdopodobnie w jądrze. No dobra, ale dlaczego jest dla nas tak ważna? Pierwszym faktem, dla którego większość ludzi powinna kochać pole magnetyczne, jest tym iż dzięki temu wszystkie urządzenia elektryczne działają w oparciu o to zjawisko. Komputer, telefon, samochód, kompas, to tylko kropla w morzu urządzeń, które działają dzięki polu magnetycznemu. Zwierzęta, a zwłaszcza ptaki używają pola magnetycznego jako swoistego GPS'a, to dzięki temu potrafią przelecieć setki kilometrów, a potem bez problemu wrócić do domu. I najważniejszy powód, dla którego powinniśmy kochać to pole, jest fakt że chroni nas przed wiatrem słonecznym i promieniowaniem rentgenowskim.

Czy pole magnetyczne Ziemi jest stałe? Otóż nie. Co roku przesuwa się w różnych odległościach. Niektóre źródła podają 15 kilometrów na rok, inne że nawet 90 kilometrów na rok. Nie tylko pod tym względem jest dynamiczne. Ów pole może również słabnąć lub rosnąć w siłę. Jest ono ciągle monitorowane przez trzy satelity Swarm. Okazało się, iż nasze pole magnetyczne niestety słabnie i to dość szybko.
Co te dane dla nas oznaczają? Otóż nic dobrego niestety. Oczywiście nie mamy co panikować, w świecie astronomii "szybko" jak i "niedługo" oznacza tyle, że może to się zdarzyć za kilka tysięcy lat.

Głównym problemem w przesunięciu jak i słabnięciu pola magnetycznego jest to, że czeka nas przebiegunowanie (czyli zamiana miejsc biegunów magnetycznych). Co to dla nas oznacza? Wystawienie Ziemi na właśnie wiatr słoneczny oraz promieniowanie rentgenowskie. Bezużyteczność różnych urządzeń i maszyn. Zwierzęcy GPS oszaleje. A to oznacza sporo problemów dla nas. Wiemy doskonale czym może skończyć się promieniowanie, które zaczęłoby docierać do powierzchni ziemi.

Czy na Ziemi dochodziło do zmiany biegunów? Tak, jest to zdarzenie cykliczne, ostatnie było jakieś 780 tysięcy lat temu.

Czy tylko Ziemia je posiada? Nie, posiadają je też inne planety układu słonecznego, na przykład Mars. Nie posiada on jednak tak globalnego pola magnetycznego jak Ziemia, a jedynie lokalne pola.

Co to wszystko dla nas oznacza? Pole magnetyczne jest dla nas bardzo ważna. Dzięki niej jesteśmy pod w pewnym sensie kloszem. Ochrania nas przed niebezpiecznym promieniowaniem, a zarazem możemy przemieszczać się, posiadać światło i pracować na komputerze. Jednakże nie możemy panikować we względu na przesunięcie i słabnięcie pola magnetycznego, ponieważ przebiegunowanie nie nastąpi z dnia na dzień, ani nawet za 50 lat, tylko za kilka tysięcy. Oraz nie ma mowy póki co o całkowitym zaniku tego pola.
Póki co możemy spać spokojnie, nie obawiając się, że jutro nasz komputer się nie włączy, a samochód nie odpali. Mimo to musimy mieć w świadomości to, że niebezpieczeństwo nadal istnieje i nie jest związane tylko z polem magnetycznym.

Jeszcze na szybko spójrzmy na pewną sprawę:
Pas Van Allena (pas radiacyjny) Otaczają  Ziemie. Jest to obszar intensywnego promieniowania korpuskularnego (promieniowanie jonizujące, będące strumieniem cząstek). Składają się głownie z elektronów i protonów o wysokiej energii. Ów cząstki zostały złapane przez nasze pole magnetyczne, i uwięzione. Pasy te łączą obydwa bieguny magnetyczne.

Zauważyłeś jakiś błąd? Szukasz informacji na jakiś temat, ale nie potrafisz znaleźć lub zrozumieć? Napisz w komentarzu, na pewno odpiszę.
Previous
Next Post »
3 Komentar
avatar

zaraz zasne fbieuwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwjmweujbfiuoqbfjiowebijeflsdbfhjsdlfbueijswuisueidjfmbbbbbbbbiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiposuuuuuuuefffffffffffffffffffffffffffffddddddssssssssssssssfdsdfsdfedertyui

Odpisz
avatar

Jak właściwie oznacza się graficznie pole magnetyczne Ziemi? W wyszukiwarce pokazują , że N i S ale raz N jest na czerwono raz na niebiesko, raz na górze raz na dole kuli ziemskiej "https://www.google.com/search?q=pole+magnetyczne+ziemi&sxsrf=ALeKk02sBNvPuRDD5tvS_SqHXEUcVE9nIw:1603062012622&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwidtcKun7_sAhX3ZxUIHTcaC8EQ_AUoAXoECA8QAw&biw=1600&bih=757#imgrc=105EIAVP_EpraM

Odpisz
avatar

Oznaczenia biegunów zależą chyba od państw. W Polsce biegun północny - N oznacza się kolorem niebieskim, a południowy S na czerwono. Na odwrót jest np. w Wielkiej Brytanii. Magnetyczny biegun północny odpowiada południowemu biegunowi Ziemi, a magnetyczny biegun południowy odpowiada północnemu biegunowi Ziemi.

Odpisz