Mini ciekawostka - Czym są zorze polarne i jak powstają

Wszyscy znamy doskonale termin "Zorza Polarna". Każde takie widowisko jest piękne. Ale jak ono powstaje i dlaczego świeci? Oraz gdzie owe zjawisko można zobaczyć?


Wszystko dzięki naszemu kochanemu Słońcu jak i polu magnetycznemu. Zorza powiązana jest z przepływem prądu w jonosferze, około 100 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Tam, gdzie przenikają pasy radiacyjne.

Jak to się dzieje? Słońce ciągle wysyła do nas naładowane cząstki elementarne (wiatr słoneczny). Protony i elektrony zostają schwytane przez Ziemskie Pole Magnetyczne i sprowadzone do atmosfery, wręcz zderzają się z atomami i powstająca przy tym energia to właśnie zorza polarna, która tworzy okrąg nad naszymi głowami.

Gdzie można to zjawisko obserwować? W większości, wiatr słoneczny dociera do nas w stosunkowo "małych" ilościach, więc obserwować można co najwyżej na kole podbiegunowym. Ale gdy zdarzy się rozbłysk na Słońcu, który wyrzuci miliardy ton rozgrzanych cząstek, zorza powiększa się, dzięki czemu ostatnio była możliwość obserwacji nawet w Polsce.

Oczywiście zorze powstają również na innych planetach:
To jedne z przykładów zorzy na Saturnie

Previous
Next Post »
0 Komentar