Ruch obrotowy planet, układów, galaktyk Okręg kształtem doskonałym

Doskonałość okręgu/elipsy znana jest od zarania dziejów. Nawet sama natura doskonale o tym wie, i obrazuje nam to w najróżniejszy sposób. Nie bez powodu jajka mają taki kształt a nie inny. Dlaczego więc orbity są okrągłe, ba nawet całe galaktyki mają kształt okręgu? Dowiedzmy się!

Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta - natura dąży do tworzenia z jak najmniejszymi stratami, by wszystko było jak najtrwalsze. Odnajdziemy uzasadnienie w naszym codziennym życiu. Jakby jeździł samochód, gdyby jego opony były kwadratowe? Tworzymy je okrągłe z jak największą dokładnością (koło nigdy nie będzie doskonałe), by opór był jak najmniejszy. To samo dzieje się podczas tworzenia nowych planet, ich trajektorii czy innych ciał niebieskich. Kształt ten jest również jednym z najbardziej wytrzymałych. Dlatego kurze jajko nie jest w kształcie sześcianu. Potrafi wytrzymać upadek ze znacznej wysokości jak i wytrzymać duży nacisk. 


Jak to się ma w skali makro?

Sprawa wygląda następująco - we wszechświecie wszystko krąży wokół siebie. Każdy (nawet najmniejszy) obiekt, przyciąga inny, i w ten sposób tworzą się całe galaktyki.
Prawda jest taka, że jesteśmy w nieustannym ruchu. Pędzimy z niewyobrażalnymi prędkościami, ponieważ nasz ruch nie ogranicza się tylko do obrotu wokół Słońca i własnej osi. Trzeba mieć też na uwadze, że nasz Układ Słoneczny krąży wokół centrum galaktyki, zaś cała galaktyka podróżuje w przestrzeni i przyciąga się nawzajem z jej sąsiadami.

Ale nie zapędzajmy tak daleko. Skupmy się na naszym Słońcu. Orbita wokół centrum nie jest tak prosta, jak to się może wydawać. Wygląda trochę to jak fala, raz jesteśmy na "górze" aby następnie przejść na "dół". Ponadto obieg Ziemi wokół Słońca również nie jest idealnie prosty.

Tak to własnie mniej więcej wygląda w sporym przybliżeniu.
Wszystko krąży wokół siebie. Dzięki temu, prawie wszystko przybiera zaokrąglone kształty.

Previous
Next Post »
0 Komentar