Planety zdolne utrzymać życie. Kepler-186f


Z wielu stron docierają do nas informacje, że odkryto jakąś nową superziemie lub planetę, która jest w ekosferze. Ale co to wszystko tak naprawdę oznacza? Jak wyglądają takie planety, czy faktycznie da się tam zamieszkać?

Na początek musimy sobie wyjaśnić, że termin "superziemia" nie oznacza planety, która jest lepsza od naszej Ziemi, gdzie panują idealne warunki do rozwoju życia. Takim mianem określa się planety, które są około 1-10 masywniejsze od naszej i mają strukturę skalistą. Najczęściej są to wielkie oceany.


A czym jest ekosfera?
Najprościej mówiąc, jest to miejsce wokół gwiazdy, gdzie życie na planecie będzie posiadało najlepsze warunki do rozwoju. Ani nie jest za gorąco, ani za zimno.

Głównym celem szukania takich planet, jest odnalezienie po pierwsze możliwego, następnego domu, po drugie życia poza Ziemią. Nie mamy niestety na tyle dobrego sprzętu, by mieć pewność iż na tych planetach jest możliwa egzystencja jakiegokolwiek organizmu. Mimo to, szukamy nadal, ponieważ gdybyśmy myśleli, że próby odnalezienia są bezcelowe teraz, nadal byśmy siedzieli w jaskiniach.

Podstawowym warunkiem do powstania życia podobnego do naszego, jest obecność wody. Woda musi być w stanie ciekłym, odpowiednia temperatura oraz atmosfera.
Skoro nasza idealna planeta powstała, musi być w odpowiedniej odległości od swojej gwiazdy.
Jeżeli te wszystkie warunki zostaną spełnione, możemy mówić o planecie, która jest podobna do naszej, możliwe jest na niej powstanie życia, oraz ewentualne zasiedlenie jej przez nas.

A teraz ostatnie odkrycie planety tak podobnej do Ziemi.

Kepler-186f
Wizja poglądowa, nie jest to realne zdjęcie.
Jest to nowo odkryta planeta. Pierwsza, która rokuje najlepsze warunki do życia, podobne z Ziemi. Owa skała jest w ekosferze. Jest oddalona do Ziemie o jakieś 500 lat świetlnych w gwiazdozbiorze Łabędzia. 
Dlaczego jest tak ważna? Ponieważ właśnie jest we wspominanej ekosferze i posiada podobną wagę.  

Prawdopodobny zachód słońca na planecie Kepler-186f
Dlaczego zachód jest bardziej pomarańczowy? Ponieważ Gwiazda tej skały jest o dużo mniejsza i chłodniejsza, niż nasze słońce. 

A co z superziemiami? Jest sporo odkrytych. Nie opłaca się ich wszystkich tutaj wypisywać, bo jest ich za dużo. Mogą być tak naprawdę bardzo nieprzyjazne do życia, szczególnie dla nas. 
Previous
Next Post »
2 Komentar
avatar

Miło natknąć się na blog, z którego można się czegoś fajnego dowiedzieć :)
"Kosmos bez tajemnic" ląduje na stałe w mojej liście czytelniczej

Odpisz