Czym tak w rzeczywistości jest temperatura?


-20°C
I wszyscy narzekają, że za zimno.
30°C
I wszyscy narzekają, że za ciepło.

W temperaturze 100°C  na naszej planecie, przy ziemskich warunkach woda zaczyna wrzeć. 
Najwyższa temperatura we wszechświecie zapewne jest nieskończona, ale jednak istnieje najniższa 
−273,15 °C = 0 K (zero bezwzględne) 
Ludzie przyzwyczaili się, że temperatura to termometr za oknem. 
Temperatura jest wielkością fizyczną ( nie będziemy się zagłębiać zbytnio w fizykę, bo tutaj głównie chodzi o energie kinetyczną).
Skoro temperatura to tylko wymysł człowieka, który chciał coś opisać, to czym jest te owe "coś"? Niczym innym jak energia. To dzięki temu, że przepływa energia, a nie tak jak kiedyś sądzono "cieplik", możliwe jest tworzenie płyt indukcyjnych. Ciepło (energia) przepływa z jednego ciała, do drugiego. 
Od czego zależy temperatura? Każde ciało jest zbudowane z cząsteczek, które się poruszają. Im większa energia tych cząsteczek (im bardziej się ruszają) tym większą mają temperaturę. W taki sposób można opisać tą wielkość fizyczną. Jeżeli coś was oparzy, to oznacza iż cząsteczki danego przedmiotu ruszają się naprawdę szybko :) Wszystko odbywa się na zasadzie oddania energii. Jeżeli jedno ciało jest cieplejsze od drugiego, w momencie dotknięcia się, dają lub odbierają tę energię. Kiedyś, gdy miałem może z 10 lat zastanawiałem się, jakim cudem skoro na dworze panuje temperatura jedynie 20°C (gdy ludzkie ciało ma temperaturę około 36,6°C) możemy chodzić w krótkim rękawku i jest nam ciepło? Przecież powinno nam być ciepło dopiero kiedy powietrze osiągnie właśnie temperaturę ciała. Tutaj chodzi głównie o to, że my ruszając się, wytwarzamy energie-zwiększa się nasza temperatura. Tę energie oddajemy powietrzu, ponieważ jest chłodniejsze niż my. Gdy temperatura powietrza rośnie, oddajemy mniej energii by wyrównać tę różnice. Stąd, gdy na dworze panuje temperatura 30°C pocimy się i jest nam strasznie gorąco - wytwarzamy więcej energii (temperatury) niż potrafimy sami oddać powietrzu. 

Tak jak napisałem wcześniej, woda wrze w 100°C przy ziemskich warunkach. Większość ludzi myśli, że to jest stała temperatura. Jest to błąd. Wrzenie wody zależy od ciśnienia. Im większe, tym większa temperatura wrzenia. Jeżeli ciśnienie spada, temperatura wrzenia wody również. Dlatego istnieją przyrządy do wyparzania w temperaturze większej, niż 100°C

Jak sytuacja ma się w kosmosie?
Cóż, ciężko cokolwiek o temperaturze, jeżeli jest tak mało cząsteczek, które mogą ją mieć.
Tutaj w grę wchodzi Mikrofalowe Promieniowanie Tła oraz luźno "fruwające" atomy. Fotony tego promieniowania reliktowego posiadają temperaturę ok 2,7K czyli blisko zera bezwzględnego. Mimo to, człowiek który zostałby w kosmosie bez specjalnego stroju, prędzej by się udusił niż zamarzł. Ściany ISS (Międzynarodowa stacja kosmiczna) gdy są wystawione na promieniowanie Słońca, osiągają 180°C podczas gdy są w cieniu, osiągają temp. do -150°C

(Mikrofalowe Promieniowanie Tła opisze w najbliższym czasie, kiedy znajdę więcej czasu).

Jeżeli znaleźliście jakiś błąd, zgłoście to. Napiszcie również, jeżeli macie jakieś pytania. Jeśli chcecie otrzymywać informacje o nowych postać, zaobserwujcie :)

Na koniec polecam ciekawy mini program/gierkę. The Powder Toy http://powdertoy.co.uk/
Na czym ona polega? Mamy obszar, na którym możemy sypać na przykład piaskiem, a potem go stopić na szkło. Dość ciekawy programik. Są w nim również takie rzeczy jak protony elektrony i neutrony. Sporo możliwości. Polecam. Można pobrać również (w grze) mapki od innych ludzi, którzy tworzą np. elektrownie jądrowe i zobaczyć na jakiej zasadzie to działa.

Previous
Next Post »
4 Komentar
avatar

Temperatura nie jest energią. Jest wielkością określającą stan termodynamiczny danego układu.

Odpisz
avatar

Fakt, mój błąd. Już poprawiam :)

Odpisz
avatar

Dlatego nam zimno, kiedy się wcale nie ruszamy i siedzimy bez ruchu zbyt długo. Nie wytwarzamy ciepła..Nie bez powodu się mówi ``poruszaj się to będzie ci cieplej``.

Odpisz
avatar

Nadal wytwarzamy, ale nie w takich ilościach, by utrzymać całe ciało w stałej temperaturze. Mimo wszystko, to racja, musimy się ruszać :)

Odpisz